Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Skrzypiące buty

Skrzypiące buty mogą wywołać zawstydzenie i zażenowanie. Skrzypieć zdarza się nawet najlepszym i najdroższym parom. Ale na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na skrzypiące buty. Przypominamy je.

Dlaczego buty skórzane skrzypią?

Przyczyn jest wiele, ale te najczęstsze są następujące:  

1. Stopy się pocą, dlatego wnętrze buta staje się wilgotne i podczas chodzenia ślizga się lub wydaje inne, skrzypiące dźwięki. Co robić? Zapobiegać poceniu się stóp. Pomogą w tym specjalne kosmetyki do pielęgnacji stóp i preparaty.

2. Rozklejają się wkładki wewnątrz buta – dzieje się to także pod wpływem wilgoci przedostającej się ze spoconych stóp. Przyczyna ta jest o tyle skomplikowana, że trudno ją wykryć, bo proces rozklejania odbywa się najczęściej pod wkładką i rozchodzi się do jej zewnętrznych krawędzi.

Powietrze dostaje się przez szpary i powoduje, że wkładki podczas chodzenia wydają dźwięki. Jak temu zaradzić? Przykleić wkładkę. Możesz oddać buty do szewca lub zrobić to samodzielnie.

3. Buty mogą skrzypieć lub wydawać inne zaskakujące dźwięki, jeśli odklei się fragment podeszwy. Jeśli sprawa dotyczy małego fragmentu powierzchni, możesz spróbować temu zaradzić przy użyciu mocnego kleju do butów, a jeżeli odkleił się większy fragment podeszwy, warto poprosić o pomoc specjalistę.

4. Buty mogą skrzypieć, ponieważ są… nowe. Tak dzieje się w przypadku nie rozchodzonej skóry. Z tego rodzaju skrzypieniem poradzisz sobie bardzo łatwo za pomocą specjalnych impregnatów i past natłuszczających do butów skórzanych.

5. Mogą skrzypieć od kontaktu ze śniegiem. Wtedy nic na to nie poradzisz, poza tym, że możesz nie wychodzić z domu. Albo możesz spróbować morsowania w wersji light, czyli biegania boso po śniegu.

Dlaczego buty sportowe skrzypią?

Skrzypiące buty sportowe to także częsty problem. Pojawia się on zwłaszcza w nowych modelach i tych, których podeszwy wyposażone są w system poduszki powietrznej (AIR). Skrzypienie wynika z tarcia wkładki o materiał zabezpieczający system AIR.

Jak temu zaradzić? Wystarczy użyć pudru kosmetycznego, np. tego dla niemowląt. Należy go wsypać pod wkładkę i rozchodzić. Puder dostanie się do mikrootworów i sprawi, że trące o siebie fragmenty nie będą wydawały odgłosów.

Sposób na skrzypiące buty: szpilki

Dziwne dźwięki mogą też czasem wydawać szpilki i inne półbuty na obcasach. Przyczyną zazwyczaj nie jest twoja spocona stopa, ani słaba konstrukcja obuwia, ale wzajemne ścieranie się leżących blisko siebie części buta.

By problem zlikwidować, trzeba – podobnie jak w przypadku butów sportowych – użyć pudru kosmetycznego. Jeśli nie da się wyjąć wkładki, trzeba obsypać pudrem jej brzegi – wtedy kosmetyk dostanie się pod wkładkę i zmiękczy szwy, powodując, że staną się one bardziej elastyczne i przestaną skrzypieć.