Niewygodne obuwie to zmora wielu osób. Wybrany model prezentuje się pięknie, z przyjemnością zakładamy go do naszej stylizacji, ale już po kilku godzinach okazuje się, że nie była to najlepsza decyzja. Jak poradzić sobie z tą sytuacją? Możesz kupić nowe buty albo też zdecydować się na tańsze rozwiązanie, którym teraz się zajmiemy. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednie wkładki do butów!
Wkładki do butów – dlaczego warto po nie sięgnąć?
Wkładki do butów nie są szeroko reklamowanym produktem, a szkoda. Wiele osób zapomina o tym, że mogą znacząco poprawić komfort użytkowania obuwia. Nie musisz rezygnować z dopiero co kupionych trampek, szpilek, mokasyn czy innych butów, nawet jeśli te okażą się niewygodne. Za sprawą wkładki dopasujesz buta do swojej stopy i sprawisz, że ich noszenie nie będzie powodować dyskomfortu. Dobre wkładki muszą idealnie pasować do stopy, dlatego dopasowywanie ich trwa dość długo.
Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wkładki, które mają mieć charakter prozdrowotny – korygować wadę postawy, deformacje stawów czy likwidować dolegliwości bólowe. Wówczas dobrze jest zdecydować się na ortopedyczne wkładki do butów, które będą korzystnie oddziaływały na problemy zdrowotne.
Jeszcze inną przyczyną zastosowania wkładek do butów może być źle dopasowany rozmiar obuwia. Zamówiłeś za duży model, który bardzo Ci się spodobał i w przypływie emocji zdecydowałeś się go zachować? Zdarza się. Teraz jednak nie możesz narażać swoich stóp na brak wygody i nosić człapiących butów. Dobrze dobrane wkładki naprawią ten problem i sprawią, że nawet za duże buty mogą być maksymalnie wygodne. Poniżej podpowiadamy, jak dobrać wkładki do sytuacji!
5 wskazówek, jak dobrać odpowiednie wkładki do butów
- Jeśli chcesz, by wkładki nie tylko poprawiły komfort noszenia obuwia, ale też korzystnie wpływały na zdrowie Twoich stóp, postawy czy stawów – nie kupuj gotowych wkładek ortopedycznych. Zamiast tego polecamy udać się do ortopedy, który dopasuje je do Twoich potrzeb. Ortopedyczne wkładki do butów wymagają sprawdzenia, które miejsca na stopie są zbyt przeciążone, a które niedociążone, a niekiedy niezbędne jest nawet wykonanie zdjęcia RTG stopy. Tylko wtedy możesz być spokojny o skuteczność tego rozwiązania. Miej jednak na uwadze, że taki rodzaj wkładek jest dość gruby, przez co nie pasuje do każdego typu obuwia. Trudno będzie je założyć do mokasyn, balerin, szpilek, espadryli czy wąskich czółenek, ale już do trampek, butów sportowych, botków, kozaków czy półbutów sprawdzą się doskonale.
- Wkładki do butów szczególnie przydatne są w sezonie jesienno-zimowym. Będą stanowiły dodatkową izolację termiczną przed chłodem i wilgocią – przemoczone lub przemarznięte stopy mogą zaowocować przeziębieniem i licznymi, innymi schorzeniami. Odpowiednio dopasowane wkładki do obuwia powinny być wykonane z dobrych jakościowo materiałów, polecamy np. filc, skórę jagnięcą, korek frotte lub folię aluminiową. Tego typu wkładki zapewnią ochronę przed wilgocią i doskonałą izolację termiczną w umiarkowanych temperaturach. Jeśli jednak nadejdą siarczyste mrozy, wówczas wybierz wkładki znacznie grubsze – np. z gęstej wełny, weluru lub polaru.
- Stawiasz na aktywność? W takim razie powinny zainteresować Cię wkładki do biegania. Niekiedy nawet właściwie dobrane obuwie – na przykład mające dopasowanie cholewki do stopy, lekkie, przewiewne i z dobrą amortyzacją może być niedostateczne. W czasie biegania cały ciężar ciała spoczywa na stopach, dlatego niezwykle ważny jest ich komfort i bezpieczeństwo. Wkładki do biegania będą praktycznym uzupełnieniem obuwia. Polecamy wybrać te skórzane lub żelowe, specjalnie skierowane dla biegaczy. Produkty oferują te oferują też szereg dodatkowych właściwości – np. ochronę przed bakteriami i grzybami, które ekspresowo rozwijają się w wilgotnym środowisku.
- Wkładki zapachowe – w sezonie wiosenno-letnim częstym problemem jest nieprzyjemny zapach wewnątrz obuwia. Kiepska wentylacja butów, niskie jakościowo materiały wykorzystane do ich produkcji czy po prostu potliwość stóp w wyniku dużych upałów sprzyjają zawilgoceniu obuwia, a tym samym rozwojowi bakterii i grzybów. Te mogą generować przykry zapach, dlatego z pomocą przychodzą nam wkładki zapachowe. Ten produkt ma zapewnić stopom odpowiednie środowisko higieniczne i pochłaniać wilgoć, ale też neutralizować unoszący się zapach.
- Wkładki żelowe to kolejna propozycja. Największym ich atutem jest przezroczystość, dzięki której możesz je bez krępacji stosować nawet w przypadku otwartego obuwia – np. szpilek z odkrytą piętą czy sandałków. Dostępne wkładki żelowe przybierają różne kształty, przez co bez trudu dopasujesz je do swojej stopy i posiadanego obuwia. Aby je oczyścić wkładki wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką bądź też wykorzystać wodę z mydłem. W dowolnym momencie możesz też wymienić je na nowe bądź przełożyć do innej pary obuwia. W specjalistycznych sklepach znajdziesz także ortopedyczne wkładki żelowe, idealne do korygowania różnego rodzaju wad związanych ze stopami.
Jak widzisz, zawsze znajdzie się sposób na wygodne obuwie. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci uporać się z problemem i teraz już wiesz, jak dobrać odpowiednie wkładki do butów.