Blog NajlepszeButy

Bez kategorii

Zgrany duet – czyli buty odpowiednio dobrane do stroju

Źle dobrane buty potrafią podważyć nawet najdoskonalszy, najbardziej stylowy ubiór, natomiast odpowiednio dobrane i dopasowane do stroju obuwie stanowi jego idealne dopełnienie i wykończenie. Jak dobrze dobrać buty do ubrania, by nie narazić się na drwiące lub pełne politowania spojrzenia innych? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Po pierwsze: wybierz strój odpowiedni do okazji

Zastanów się czy okazja, wydarzenie, na które przygotowujesz garderobę nie wymagają odpowiedniego stroju – np. na ślub, wesele czy wieczorne wyjście do opery obowiązuje oficjalny, elegancki, wieczorowy strój, natomiast służbowy obiad czy spotkanie z klientem wymaga stroju biznesowego. Wybierając się na wieczorny wypad ze znajomymi czy rodzinne imieniny założysz raczej mniej formalny, niezobowiązujący strój.

Po drugie: pamiętaj, że niektóre okazje i sytuacje wymagają odpowiedniego fasonu obuwia.

Dopiero gdy określisz i wybierzesz rodzaj stroju najodpowiedniejszego do danej okazji, możesz zająć się doborem stosownego obuwia. Do oficjalnych spotkań dla kobiet dresscode przewiduje klasyczne czółenka lub buty na wysokim obcasie, zaś dla mężczyzn – czarne, eleganckie półbuty typu oxford. Podczas spotkań biznesowych czy do pracy w biurze obowiązują podobne buty. Paniom polecamy klasyczne czółenka na niezbyt wysokim obcasie (należy jednak pamiętać o tym, by buty zakrywały palce stóp), panowie mogą założyć również buty typu derby, broguesy czy mokasyny. Codzienne spotkania w gronie znajomych w zasadzie nie narzucają żadnego określonego rodzaju obuwia. W tym przypadku masz pełną dowolność i w zależności od samopoczucia czy pogody możesz założyć zarówno japonki, sandały, jak i sportowe tenisówki czy adidasy.

Po trzecie: buty idealnie dobrane do stroju, to nie tylko wybór odpowiedniego fasonu lecz także koloru.

Czarny jest kolorem najbardziej odpowiednim dla spotkań biznesowych lub oficjalnych. Jeśli ubranie kobiety jest białe lub w pastelowych kolorach, wówczas białe lub prawie białe buty będą idealne, do brązowego stroju najlepsze zaś będą buty w tym samym kolorze. Jeśli jesteś kobietą, która lubi wyrażać swój styl, możesz założyć błyszczące buty lub dekoracyjne wzory na imprezy i oficjalne spotkania. Takie buty nadadzą Ci bardziej wyrazisty wygląd. Alternatywnie można dopasować buty w tym samym kolorze co strój, np. czerwone czółenka do czerwonej sukni czy zielone trampki do zielonych szortów.

Mężczyźni powinni dobierać czarne lub brązowe obuwie do garniturów w kolorze ciemnoszarym, stalowym lub granatowym. Natomiast do ubrań brązowych tylko i wyłącznie buty w kolorze brązowym. Chociaż tradycyjne, czarne półbuty są najbardziej uniwersalne i najbezpieczniejsze przy doborze do większości rodzajów i kolorów garniturów, czasem warto zaryzykować i spróbować poeksperymentować. Należy pamiętać o tym, że wszystko zależy od kroju i koloru garnituru oraz rodzaju i stopnia formalności spotkania, w którym mamy uczestniczyć. I jeszcze jedno – poza czarnymi i ciemnymi garniturami w modzie męskiej obowiązuje zasada, że im jaśniejszy garnitur, tym jaśniejsze do niego należy dobrać obuwie. Zasady tej należy trzymać się zawsze, nawet jeśli oznacza to, że do beżowego garnituru należy założyć buty w kolorze kremowym. I jeszcze jedno – szczególnie na spotkania biznesowe, jak i te bardziej oficjalne, panowie powinni starać się dopasować kolorystycznie obuwie do paska od spodni: czarne buty do czarnego paska, a brązowe do brązowego.

Po czwarte: buty są wykończeniem Twojego stroju, dodatkiem, który powinien współgrać ze strojem i uzupełniać go.

Załóż wybrane przez siebie buty i ubranie, i przejrzyj się w lustrze. Twoje buty powinny dopełniać strój, harmonijnie współgrać z nim. Nie powinny być bardziej wyraziste od całości stroju. To buty mają uzupełniać Twój strój, a nie odwrotnie. Buty mają przyciągać uwagę do całości stroju, a nie skupiać ją tylko i wyłącznie na sobie.

Leave A Comment